Okresy warunkowe
Angielskie okresy warunkowe (tryby warunkowe)
Centralnym elementem trybów warunkowych (okresy warunkowe) w języku angielskim jest spójnik if (chociaż używa się też innych spójników), który łączy zdanie nadrzędne z podrzędnym warunkowym.
Okresy warunkowe — przykłady
If the weather is sunny, I’ll go to the beach.
We will have supper if you bring something to eat.
Zdania realne i nierealne
Okresy warunkowe mogą opisywać zdarzenia o różnym stopniu prawdopodobieństwa, od całkiem możliwych po kompletnie nierealne. Okresy pierwszego typu nazywa się otwartymi (open conditionals), a drugiego typu — nierealnymi (unreal conditionals).
Przykłady
If Edek is at home, I’ll go and visit him. (Jeśli jest w domu [co jest całkiem możliwe], to odwiedzę go)
If I hadn’t met the Tom, I wouldn’t have known the meeting was cancelled. (Gdybym nie spotkał Toma, to nie wiedziałbym, że spotkanie zostało odwołane)
W zdaniach realnych (otwartych) spełnienie warunku jest możliwe. Jak w powyższym przykładzie, jest całkiem możliwe, że Edek jest w domu.
Natomiast w zdaniach nierealnych spełnienie warunku jest niemożliwe. Chodzi w nich tylko o wyrażenie zdania na temat „co by się wydarzyło, gdyby…”. W przykładowym zdaniu oznajmiamy, że już spotkaliśmy Toma, i nie ma możliwości cofnięcia sie w czasie, aby uniknąć tego spotkania.
Okresy warunkowe — spójniki stosowane w okresach warunkowych
Oprócz spójnika if w okresach warunkowych używa się także innych spójników, np.: as long as, unless, in case, as soon as itp.
Przykłady
I’ll return you the money as soon as I get the salary.
Not much to see unless you take the tour.
Kolejność zdań w okresach warunkowych
Zdania w okresach warunkowych są zdaniami złożonymi ze zdania nadrzędnego (bez if) i podrzędnego (zawiera if lub inny, zastępujący go spójnik).
Kolejność zdań nadrzędnego i podrzędnego może być różna i zazwyczaj nie zmienia w istotny sposób znaczenia.
Przykłady
If it’s hot, we will go to the beach. albo We will go to the beach if it’s hot.
If I were you, I wouldn’t do that. albo I wouldn’t do that if I were you.
Uwaga
Kolejność członów zdania warunkowego wpływa na obecność przecinka. Jeśli zdanie zaczyna się od if, to zdanie podrzędne jest oddzielone od nadrzędnego przecinkiem. W przeciwnym przypadku przecinka się nie stosuje.
Typy okresów warunkowych
Wyróżnia się trzy główne typy okresów warunkowych: pierwszy, drugi i trzeci. Można jednak spotkać wypowiedzi nie dające się zaklasyfikować do żadnej z tych kategorii i wówczas są to tzw. okresy warunkowe mieszane.
Okresy warunkowe — przeczytaj również
- Pierwszy okres warunkowy
- Drugi okres warunkowy
- Trzeci okres warunkowy
- Okresy warunkowe mieszane
Dodatkowo wyróżnia się jeszcze zerowy okres warunkowy. Niektórzy wliczają go do pierwszego trybu warunkowego, a inni traktują jako osobny tryb warunkowy.