Autoantonimy, czyli Janus words

25 września 2013 | LoadingDodaj do biblioteki

Autoantonim (ang. autoantonym albo Janus word) to słowo, które ma dwa przeciwstawne znaczenia. W języku polskim takimi słowami są na przykład nieraz (może znaczyć zarówno często, jak i czasem, niekiedy), odpowiedzialny (mający poczucie obowiązku lub winny jakiegoś niewłaściwego czynu), dzielić (poróżnić ludzi albo wspólnie z kimś coś przeżywać) czy odebrać (np. dostać nagrodę albo pozbawić kogoś czegoś).

W języku angielskim również istnieje wiele autoantonimów, np. cleave oznacza zarówno rozłupać na części jak i wiernie przy kimś trwać a weather może znaczyć zarówno przetrwać jak i spowodować erozję.

Ciekawą grupę autoantonimów stanowią słowa i wyrażenia, które mają przeciwstawne znaczenia w brytyjskiej i amerykańskiej odmianie angielskiego. Na przykład wyrażenie public school po amerykańsku oznacza szkołę publiczną a po brytyjsku prywatną. Podobnie czasownik to table w brytyjskim angielskim oznacza poddać coś pod dyskusję, a w amerykańskim angielskim — odłożyć dyskusję nad czymś na nieokreślony czas.

Poniżej znajduje się zestaw quizów zawierających angielskie autoantonimy. Sprawdź czy dobrze znasz znaczenie niektórych angielskich słówek!

Autoantonimy — quizy

  1. Autoantonimy. Wybierz w jakim znaczeniu użyto oznaczone słowa i wyrażenia
  2. Autoantonimy. Wskaż w jakim znaczeniu użyto wyróżnionych słów 2
  3. Autoantonimy. Wskaż w jakim znaczeniu użyto wyróżnionych słów 3
  4. Autoantonimy. Wskaż w jakim znaczeniu użyto wyróżnionych słów 4

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *